Chusta do noszenia dziecka za i przeciw

chusta do noszenia dziecka

Chusta do noszenia dziecka – najpopularniejsze nosidło od lat

Chusta do noszenia dziecka to prawdopodobnie najstarszy rodzaj nosidła dla dzieci. Kobiety chodziły i pracowały z dziećmi uwiązanymi na plecach lub na brzuchu chustą. Warto pamiętać, że chustonoszenie nie służyło świadomemu budowaniu bliskich relacji z dzieckiem, ale było po prostu praktyczne, aby matka mogła pracować mając dziecko przy sobie. Wózek pojawił się dopiero za czasów królowej Wiktorii i tak szybko zdobył popularność, że w świadomości współczesnych mam uważany jest za podstawowy sposób przemieszczania się z dzieckiem.
Wielu rodziców boi się chust, uważa, że są niestabilne, że dziecko może z chusty wypaść. Tymczasem dobrze dobrana chusta do noszenia dziecka to komfort dla rodzica i jego pociechy. Dzieci potrzebują do prawidłowego rozwoju bliskiego kontaktu z matką, jej ciepła i dotyku. Poprzez noszenie dziecka w chuście można zaspokoić te wszystkie potrzeby i pozytywnie wpływać na emocjonalny rozwój dziecka.

Rodzaje chust do noszenia dziecka

Chusta tkana (wiązana)

Wykonana jest z prostokątnego kawałka materiału (zwykle z tkanej bawełny) o szerokości od 55 do 70 cm, którym matka oplata siebie i dziecko w odpowiedni sposób. Chusty tkane mogą być: krótkie (ok. 2,5 m) lub długie (ok. 5 m).Chusta tkana gdy jest odpowiednio zawiązana sprawia, że ciężar dziecka nie jest odczuwalny dla osoby noszącej dziecko. Z chusty tkanej można zrobić kocyk lub hamak dla dziecka. Chusta tkana pozwala na układanie dziecka w różnych pozycjach, w zależności od wieku.

Chusta elastyczna

Chusta elastyczna zrobiona jest z kawałka materiału o szerokości 55-70 cm. Najczęściej jest wykonana z bawełny o właściwościach elastycznych. Dzięki elastyczności materiału, łatwo ją założyć i związać. Nadaje się do noszenia dzieci do 3-4 miesiąca życia. W chuście elastycznej ciężar dziecka rozkłada się równomiernie, dzięki czemu ryzyko urazu kręgosłupa jest zminimalizowane.
Chusta elastyczna nie nadaje się do noszenia dziecka na biodrze i na plecach, za to można w niej ułożyć dziecko w pozycji pionowej, nawet to najmłodsze. Noszenie dziecka w chuście elastycznej nie nadaje się gdy nasza pociecha jest już starsza.

Chusta kółkowa

Chusta kółkowa ma kształt prostokąta, który z jednej strony jest zakończony kółkami, a z drugiej tzw. ogonem. Ogon przekłada się przez kółka i w ten sposób reguluje się długość chusty. Chustę kółkową łatwo dopasować do wielkości i wzrostu rodzica. Świetnie nadaje się na noszenie dziecka na krótkie dystanse. Chusta kółkowa jest przeznaczona do noszenia dzieci w pozycji leżącej, czyli pozycji „fasolki” albo takich dzieci, które potrafią już siedzieć. Wtedy podpiera się je na biodrze rodzica. Chustę kółkową zakłada się tylko na jedno ramię, więc może być niekomfortowa dla osób, które mają problem z kręgosłupem.

Chusta kieszonka (pouch)

Chusta-kieszonka to kawałek materiału zakończony pasem, który przekłada się przez ramię. Długość chusty można regulować dzięki specjalnym kółkom. Przed zakupem trzeba sprawdzić, czy wielkość chusty jest dopasowana do wzrostu matki. Chusty-kieszonki, podobnie jak kółkowe, są przeznaczone dla najmłodszych dzieci, które układa się w nich w pozycji leżącej i tych, które potrafią już samodzielnie siedzieć, układa je się tak, żeby podpierały się o biodro rodzica.

Na co zwrócić uwagę

Kupując chustę do noszenia dziecka, warto zwrócić uwagę na to, czy nie jest barwiona sztucznymi barwnikami. Najprostszy sposób to upewnienie się, czy posiada certyfikat Öko-Tex Standard 100. Przyznaje się go wyrobom z materiałów bezpiecznych dla dzieci niepoddawanym chemicznym kąpielom. Innym atestem, który przyznaje się chustom elastycznym, jest certyfikat „Bezpieczny dla dziecka”. Obydwa są wydawane przez Instytut Włókiennictwa.

noszenie dziecka w chuście

Opinie na forum – za i przeciw

Noszenie dziecka w chuście ma wielu zwolenników ale i przeciwników. Opinie są różne, argumentów mnóstwo. Przytaczając niektóre z pozytywów możemy wymienić:

 • dziecko noszone w chuście jest ogrzewane przez rodzica lub w razie potrzeby ochładzane jego potem
 • zachowany jest kontakt fizyczny, dający dziecku poczucie bezpieczeństwa
 • pozycja „brzuch do brzucha” powoduje, że ciepło rodzica i jego ruch wspierają pracę narządów wewnętrznych (delikatny masaż brzuszka niemowlęcia)

Przeciwnicy uważają, że chusta do noszenia dziecka przede wszystkim:

 • nie sprawdzi się przy energicznym dziecku
 • przy ciężkim dziecku kręgosłup noszącego mimo wszytko ucierpi, a dyskomfort noszenia może skutecznie zniechęcić
 • są zbyt drogie

To oczywiście nie wszystkie wady i zalety. Opinie jak to wygląda w praktyce znajdziemy na forum, a jak chusta do noszenia dziecka sprawdza się w Twoim przypadku? Zapraszamy do konwersacji: Chusta do noszenia dziecka.

komentarze 3
 1. Beata Anna Lewandowska 5 lat temu

  ŚLICZNA CHUSTA, JA NOSZE SIE Z ZAKUPEM,

 2. Kasia 4 lata temu

  Nie zgodzę się z opisem chusty kółkowej – obecnie nie zaleca się noszenia w pozycji leżącej, a w odpowiednio zamotanych kółkach z przodu czy na biodrze można nosić dzieci nie siedzące (informacje od doradcy chustonoszenia). Trzeba zwrócić na odpowiednią pozycję nóżek…

  Co do elastycznej, dodałabym w opisie, czemu tylko do 4. miesiąca, a konkretnie ok. 7kg.

  Pozdrawiam.

 3. Maria 4 lata temu

  Ja używałam chust do noszenia moich pociech i mimo, że temat jest dość kontrowersyjny, to uważam, że jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Przy tym pomaga budować taka bliskość maluszka z rodzicem 🙂 warto nieco poczytać wybierając taką chustę. Moim źródłem wiedzy była ta stronka
  Mam nadzieję, że coraz więcej matek zacznie się przekonywać do noszenia dzieci w chustach.
  Pozdrawiam 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2021 My Sweet Love

lub

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?