Jak sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo?

prawidłowy rozwój dziecka

Zdrowie dziecka jest jednym z głównych pragnień każdego troskliwego rodzica.
Aby mieć pewność, że maluch rozwija się prawidłowo, powinno się bacznie obserwować jego postępy w rozwoju psychoruchowym podczas kolejnych etapów życia. Należy zwrócić uwagę na umiejętności poznawcze, motoryczne, komunikacyjne oraz społeczne, które różnią się w zależności od wieku. Tempo rozwoju jest kwestą indywidulaną każdego malucha, jednak istnieją pewne ramy czasowe, w których dziecko powinno wykazywać konkretne zdolności. Brak niektórych z nich może oznaczać pewne nieprawidłowości oraz konieczność konsultacji z lekarzem lub psychologiem. Poniżej piszemy o tym, czego należy się spodziewać na konkretnych etapach rozwojowych swojej pociechy oraz jak rozpoznać zachowania odbiegające od normy.

Pierwsze pół roku życia

W czasie pierwszych kilku tygodni życia, malec potrafi przez chwilę skupić wzrok na konkretnym przedmiocie lub twarzy, reagować mimiką na docierające do niego bodźce oraz wydawać krótkie dźwięki. Duży postęp można dostrzec między drugim, a czwartym miesiącem życia, kiedy dziecko zaczyna się głośno śmiać i gaworzyć, jednocześnie próbując łączyć sylaby. Jest to znak, że maluch chce nawiązać kontakt z otoczeniem, które staje się dla niego coraz ciekawsze: przysłuchuje się różnorodnym dźwiękom, wodzi wzrokiem za zabawką lub domownikami. W kwestii umiejętności motorycznych, niemowlę potrafi energicznie machać nóżkami oraz chwytać przedmioty, a leżąc na brzuszku unosi głowę i podpiera się na przedramieniu. Między czwartym, a szóstym miesiącem, kręgosłup niektórych pociech jest już na tyle silny, że dzieci zaczynają siadać z podparciem oraz odwracać się z pleców na brzuch i odwrotnie. W tym wieku, ciało niemowlaka jest także bardzo giętkie: potrafi on z łatwością wkładać do buzi swoje stopy. Dodatkowo, na tym etapie rozwoju, maluchy zwykle zaczynają ząbkować.

Niepokojące symptomy

3-4 miesiąc życia • maluch podnosi do buzi tylko jedną i tę samą rączkę, podczas, gdy druga pozostaje na łóżku,
• nie reaguje na dźwięki,
• nie podnosi głowy, gdy leży na brzuchu,
• nie wykazuje zainteresowania otoczeniem
4-6 miesiąc życia • dziecko nie podpiera się rączkami, gdy leży na brzuchu,
• nie gaworzy

Od pół roku do roku

Dzieci między siódmym, a ósmym miesiącem życia zwykle zaczynają siadać samodzielnie, nawet bez konieczności podparcia. Trzymając się mebli, próbują uzyskać pozycję stojącą, zaś w pozycji leżącej (na brzuchu) potrafią pełzać do przodu. Na tym etapie maluchy zwykle zaczynają także raczkować. Należy dodać, że niektóre dzieci w ogóle nie poruszają się na czworakach i od razu podejmują próby wstawania i chodzenia. Około dziewiątego i dwunastego miesiąca, mowa maluchów staje się coraz bardziej urozmaicona: zaczynają one wymawiać pierwsze dwusylabowe słowa. Potrafią już naśladować pewne proste czynności (np. klaskać rączkami), a około pierwszych urodzin, maluchy zaczynają już chodzić. Początkowo, jest to tzw. chodzenie bokiem (zwykle przy meblach, gdzie dziecko ma się czego trzymać).

Niepokojące symptomy

9 miesiąc życia • dziecko nie jest w stanie samodzielnie usiąść oraz siedzieć,
• nie stoi podpierając się,
• nie chwyta przedmiotów,
• nie reaguje na proste, krótkie słowa
Kilka miesięcy od postawienia pierwszych kroków • dziecko chodzi na paluszkach
12 miesiąc życia • nie potrafi przez moment samodzielnie stać,
• nie próbuje samodzielnie siadać,
• nie naśladuje zademonstrowanych czynności,
• nie rozumie prostych poleceń,
• nie wymawia podstawowych słów (mama, tata)

Od roku do 2 lat

W tym okresie dziecko powinno już dobrze chodzić i reagować na swoje imię. Maluchy, które mają około osiemnastu miesięcy, zwykle zaczynają się już wspinać na krzesło, kanapę czy też stolik oraz chodzić po schodach trzymane za rękę. Na tym etapie rozwoju, dzieci potrafią także wyrażać swoje potrzeby (picia, jedzenia), zarówno za pomocą komunikacji niewerbalnej jak i werbalnej (artykułując wymyślone przez siebie słowa oznaczające konkretne przedmioty). W okresie pomiędzy pierwszymi, a drugimi urodzinami, następuje wyraźny postęp w mówieniu. Dwulatki zwykle potrafią już tworzyć krótkie, składające się z dwóch słów wypowiedzi.

Niepokojące symptomy

18 miesiąc życia • dziecko nie wskazuje palcem oraz nie wyraża swoich potrzeb,
• nie chodzi samodzielnie i nie wspina się na meble
24 miesiąc życia • nie chodzi po schodach trzymane za rękę,
• nie łączy słów (co najmniej dwóch),
• nie wykonuje prostych poleceń

Na dalszym etapie rozwoju, dziecko przejawia przede wszystkim coraz większą ciekawość świata i znacznie lepsze umiejętności komunikacyjne. Trzylatek potrafi przede wszystkim swobodniej porozumiewać się za pomocą komunikacji werbalnej. Umie się przedstawić, zadawać pytania oraz formułować zdania przeczące. Dziecko w tym wieku ma także znacznie lepszą pamięć, dzięki czemu może nauczyć się łatwych piosenek i rymowanek oraz potrafi umiejętnie łączyć elementy układanek. Dzieci w tym wieku są dużo bardziej samodzielne, a więc potrafią korzystać z toalety, ubierać się, jeść i myć.

Jak już wspomniano, każde dziecko rozwija się w innym tempie, dlatego rzeczywisty rozwój malucha nie zawsze pokrywa się z tzw. wiekiem kalendarzowym. Jednakże, jeżeli zauważyłaś lub zauważyłeś u swojego dziecka niektóre z wyżej wymienionych, niepokojących oznak, warto skonsultować się z pediatrą. Wczesne wykrycie nieprawidłowości oraz podjęcie odpowiedniej terapii, pozwoli na ich skutecznie wyeliminowanie. Należy pamiętać, że podczas konsultacji lekarz przeprowadzi z rodzicami szczegółowy wywiad dotyczący konkretnych zachowań, dlatego trzeba czujnie przyglądać się dziecku i dokładnie monitorować jego postępy w rozwoju. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych etapów rozwoju maluchów, zajrzyj na: https://www.osesek.pl/wychowanie-i-rozwoj-dziecka/kalendarz-rozwoju-niemowlecia.html

Artykuł sponsorowany

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2020 My Sweet Love

lub

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?