Zabawy z dzieckiem do 1 roku życia – porady

zabawy z dzieckiem do 1 roku życia

Zabawy z dzieckiem do 1 roku życia

Pierwszy rok życia dziecka to okres najszybszego rozwoju. Zabawy z dzieckiem do 1 roku życia są więc bardzo istotne i pobudzają rozwój zarówno emocjonalny jak i intelektualny. Znacznie zwiększamy w ten sposób jego szanse na udany start życiowy. Główna zasada wspomagania rozwoju to pobudzanie różnych funkcji życiowych gdy dziecko zaczyna przejawiać zainteresowanie nimi. To tzw okresy krytyczne w rozwoju dziecka.
Wg definicji – okres krytyczny w rozwoju osobniczym, to okres w którym organizm (a szczególnie mózg) osiąga pewien stopień dojrzałości, który umożliwia nauczenie się przez nią czegoś określonego. Przed okresem krytycznym i po nim możliwość nauczenia się czegoś jest niemożliwe, bądź znacznie utrudnione. Jednostka może się nauczyć danej rzeczy tylko w tym okresie krytycznym. Np. okres krytyczny do nauki chodzenia, mówienia…

zabawy z dzieckiem do 1 roku życia

W początkowym okresie niemowlęctwa dziecko przesypia większość dnia, a już po upływie kilku miesięcy zaczyna niezwykle intensywnie interesować się światem i otaczającą go rzeczywistością.
W ciągu pierwszych 12 miesięcy od urodzenia maluch wypowiada pierwsze sylaby, a następnie słowa, samodzielnie siada, raczkuje i próbuje stawiać nieśmiałe kroki. W tym okresie pojawiają się również pierwsze zęby mleczne, a dziecko przyjmuje pokarm inny niż mleko matki. Niemowlak zaczyna także rozpoznawać osoby ze swojego najbliższego otoczenia i reagować na swoje imię. Poza statystycznie przyjętymi opisami okresów rozwojowych dzieci, każde z nich rozwija się w swoim tempie, tak więc obserwujmy nasze pociechy i starajmy się wybierać zabawy, które sprawiają dzieciom przyjemność i pobudzają ich ciekawość świata. Proponujemy następujące zabawy z dzieckiem do 1 roku życia:

Zabawy z dziećmi 0-3 miesięcy

W pierwszym miesiącu życia dziecko głównie śpi i je. W tym okresie potrzebuje głównie bliskości. Ma bardzo cienką i delikatną skórę, kontaktuje się otoczeniem przez skórę, więc odczuwa każdy dotyk czy wzięcie na ręce, silnie reaguje na bodźce dotykowe.
Dwumiesięczne dziecko położone na brzuszku potrafi już podnieść główkę, lubi patrzeć na twarze innych ludzi, potrafi już rozpoznać buzię swojej mamy, reagując na nią uśmiechem;
Trzymiesięczne dziecko bardzo chętnie poznaje swoje ciało, świetna zabawa to poznawanie swojego ciała. Dobrze zrobimy gdy będziemy mu na to pozwalać nie zawijając dziecka w staromodny becik.
To też czas na pierwszą matę edukacyjną na której dziecko zyska wiele ciekawych bodźców wzrokowych, słuchowych i dotykowych.

zabawy z dzieckiem do 1 roku życia

Zabawy z dziećmi 3-6 miesiąc życia

W drugim kwartale życia dziecko spostrzega różne kolory, kształty, wielkości, a nawet teksturę. Dziecko ma już dobry wzrok, reaguje na głosy i odwraca się w kierunku rozmówcy. Naśladuje ruchy innych i wydaje wiele różnych dźwięków. Cieszy się przedmiotami, szczególnie tymi, które wydają różne dźwięki i odgłosy. W szóstym miesiącu dziecko potrafi przez chwilę samo usiedzieć. Zaczyna też się posługiwać dwiema rączkami jednocześnie, utrzyma i potrafi ścisnąć zabawkę. Większość otaczających je przedmiotów chce poznawać wielozmysłowo, dlatego wszystko wkłada do buzi. Bardzo ważne jest, żeby dawać dziecku do zabawy wyłącznie zabawki bezpieczne, bez małych elementów, łatwe do umycia i wykonane z bezpiecznych surowców. Sprawami badania bezpieczeństwa zabawek zajmuje się w Polsce UOKIK.
Dla małych dzieci ich całe otoczenie jest pretekstem do zabawy, bo tak poznaje świat. Przedmioty codziennego użytku są równie ciekawymi zabawkami jak te specjalnie kupione.
W tym okresie powinniśmy:

  • dużo mówić do dziecka normalnym językiem, śpiewać, mówić proste, krótkie rymowanki,
  • pobudzać je do ruchu, żeby wzmacniać mięśnie w zakresie aktualnych możliwości dziecka,
  • ćwiczyć zmysł równowagi,
  • przytulać!

zabawy z dzieckiem do 1 roku życia - mata

Zabawy z dziećmi od 7 do 9 miesiąca

W tym, okresie życia dziecko skupia się na rozwoju umiejętności siadania, raczkowania i ew. wstawania, fascynują je dźwięk, który słyszy i który samo wydaje.

Zabawy powinny zachęcać dziecko do ćwiczenia umiejętności przemieszczania się oraz chwytania przedmiotów. To też dobry czas by zacząć dziecko uczyć dzielenia się tym co ma. Można też na chwilę skupić uwagę dziecka na czytaniu krótkiego, rymowanego wierszyka.
Zachęcamy też dziecko do gaworzenia, zmienia głośność i intonacji.
Gdy dziecko komunikuje się za pomocą gestów mających stałe znaczenie np. wyciąga rączki, gdy chce by je wziąć na ręce, możemy uczyć je znaczenia różnych gestów, imion domowników, nazw zabawek i przedmiotów z którymi dziecko ma na do dzień do czynienia. Codzienne czynności to tez zabawa, więc dziecko do nich zachęcamy na nie zmuszamy.
Proste wkładanie i wyjmowanie przedmiotów to tez dobra zabawa w tym

Zabawy z dzieckiem od 10 do 12 miesiąca

W czasie życia dziecko coraz sprawniej się porusza, często zaczyna chodzić i najbardziej fascynuje się przedmiotami codziennego użytku. Zabawy z dzieckiem stają się coraz bardziej interaktywne.
Stukanie garnkami, pokrywkami…, zrzucanie książek i innych przedmiotów odbywa się z ciekawości świata. dziecko uważnie studiuje kształty i rozmiary przedmiotów zauważając różnice między nimi. Potrafi dopasować do siebie małe przedmioty, lubi zabawki składające się z łatwycj do dopasowania elementów. . Warto też przez zabawę rozwijać u dziecka umiejętność artykułowania swoich potrzeb i dokonywania wyborów.
Przed ukończeniem pierwszego roku życia dziecko rozumie, co to znaczy wolno i nie wolno. Potrafi wskazać palcem interesujący je przedmiot. Zaczyna samo jeść.
Dziecko w tym wieku chce już być samodzielne, podejmuje własne decyzje, jest asertywne i uparte, co od rodziców wymaga konsekwencji. Przez 2 do 5 minut potrafi skupić uwagę na jednej czynności. posługuje się kilkoma prostymi wyrazami i rozpoznaje znaczenie kilkudziesięciu. Rozumie i potrafi wykonać proste polecenia, łatwo się jednak rozprasza.

Pomysły na forum

W wątku Zabawy z dzieckiem do 1 roku życia możesz podzielić się swoimi pomysłami na zabawy, a także skorzystać z pomysłów innych.

Zabawy z dzieckiem do 1 roku życia

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2020 My Sweet Love

lub

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?