Zabawy z rocznym dzieckiem

Ukończenie pierwszego roku życia dziecka to na ogół duże rodzinne święto. Tort, świeczki, prezenty. Dziecko już potrafi to wszystko zrozumieć i przeżywa bardzo mocno emocjonalnie. Rozumie, że tego dnia świat szczególnie kręci się wokół niego. Szczególnie więc należy pamiętać, że częste zabawy z rocznym dzieckiem znacząco wpływają na jego rozwój.

Rozwój motoryczny rocznego dziecka

Roczne dziecko na ogół ma za sobą pierwsze kroki, może jeszcze zrobione przy meblach, ale daje mu to możliwość znacznie lepszego poznawania świat niż do tej pory. Umie klaskać, chwytać przedmioty, wkładać mniejszy przedmiot do większego, może samo jeść rękoma. Rozwija koordynację wzrokowo ruchową.

Rozwój intelektu rocznego dziecka

Roczne dziecko rozumie proste zdania, próbuje powtarzać po swojemu, wypowiada świadomie pojedyncze słowa, jak mama, daj…, tworzy pierwsze swoje słowa, rozumie swoje imię. Chętnie poznaje wszystkimi zmysłami swoje otoczenie. Rzuca, potrząsa przedmiotami, żeby je poznać. Potrafi napić się z kubeczka. Zapamiętuje gdzie odkładane są jego zabawki. Rozpoznaje proste symbole na obrazkach. Żywo uczestniczy we wszystkich czynnościach, które jego dotyczą. Podczas ubierania współpracuje wyciągając rączki czy nóżki. Lubi naśladować dorosłych.

Emocje i uczucia rocznego dziecka

Roczne dziecko zaczyna odróżniać „swoich” od „obcych”. Pokazuje kogo lubi a kogo nie. Okazuje lęk, radość, złość. Dziecko powinno też już rozpoznawać siebie w lustrze i ćwiczyć mimikę różnymi grymasami.

Zabawy z rocznym dzieckiem przy codziennych czynnościach

Każda czynność codzienna to doskonały pretekst do zabawy z rocznym dzieckiem. Po przebudzeniu możemy bawić się w ubieranie pozwalając dziecku próbować włożyć rączki czy nóżki w ubranie. W drugim roku życia dziecko zaczyna samo sygnalizować potrzeby fizjologiczne, co wcale nie oznacza, że będzie korzystało z nocnika w odpowiednim czasie, ale jest to na pewno najlepszy czas na rozpoczęcia nocnikowego treningu. Około 1 roku życia można zacząć delikatne szczotkowanie zębów. W tym czasie wyrzynają się kolejne zęby. Należy je szczotkować dwa razy dziennie, a zwłaszcza po ostatnim wieczornym posiłku. To też doskonała zabawa. Ważniejsze jest, żeby dziecko dobrze się bawiło niż to czy dokładnie wyczyści zęby, bo wtedy jest szansa że polubi mycie zębów. Na spacerach dziecko ogląda świat a mama o nim opowiada i coraz częściej wyjmuje z wózka i pomaga uczyć się chodzić. Gdy mama gotuje obiad dziecko też może jej „pomagać”. Czynność jedzenia to kolejna zabawa. Rocznemu dziecku można pozwolić jeść rękoma. W ciągu dnia ważne jest, żeby życie było zorganizowane wg stałego rytmu. Ten rytm potrzebny jest dziecku do rozwoju. Wszystko w życiu dziecka powinno mieć swoje miejsce.

Zabawy rozwijające dla dzieci w drugim roki życia

1. Czytanie

Czytamy dzieciom bardzo krótkie, rymowane teksty. Do ich rytmu można chodzić, machać rękoma, nóżkami. W książeczkach dzieci mogą już pokazywać nazywane przez rodziców i wcześniej pokazywane i nazywane zwierzęta. Najlepiej sprawdzają się książeczki ze zdjęciowymi obrazkami niż te rysunkowe.

2. Muzyka

Możemy dzieciom śpiewać proste rytmiczne piosenki, podobnie jak przy wierszykach. Dzieciom można też włączyć łagodną muzykę do spania.

3. Naśladowanie

Dzieci w tym wieku uwielbiają naśladować można pokazywać dzieciom proste czynności i potem razem z nimi je wykonywać. Bardzo szybko zapamiętają. Najlepsze zabawy z rocznym dzieckiem na niby to zabawy w kuchnię, jazdę samochodem, pociągiem. Dzieci poznają świat przez naśladowanie, dlatego kochają pomagać rodzicom, nawet gdy tata naprawia samochód, czy robi remont. Oczywiście to pomaganie powinno być pod kontrolą, dla bezpieczeństwa.

4. Zabawki

Najlepsze zabawki rocznego dziecka, to wszystko czego używają dorośli. Nie wszystko jednak możemy im dać do rączek. Dlatego można dzieciom kupować zabawki, które im zastąpią to czego nie możemy im dać: klocki, lalki, samochodziki, wyposażenie kuchni, mini narzędzia do majsterkowania. Wieża z nakładanymi krążkami różnej wielkości i różnych kolorach, zabawki w których mniejsze przedmioty wkłada się do większych…. Bardzo ważne jest, żeby zabawki były dla dziecka bezpieczne. Bardzo popularne są obecnie drewniane zabawki, nielakierowane. W zasadzie powinno się kupować zabawki tylko z certyfikatami.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2020 My Sweet Love

lub

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?