AZS jak sobie radzić?

Atopowe zapalenie skóry jest to choroba przewlekła, która potrafi się wyciszyć nawet na dłuższy czas. Nie ma jednak lekarstwa, które w stu procentach pozwoli na jej wyleczenie. Warto jednak pamiętać, że bez względu na wiek, można wprowadzić pewne zasady, które złagodzą objawy chorobowe. Ważne jest, aby podejmować działania nawet wówczas, kiedy choroba ustaje i nie daje żadnych uciążliwych objawów. Dzięki temu, możemy sprawić, że będzie ona objawiała się nie tylko rzadziej, ale również mniej intensywniej. Warto jednak pamiętać, że choroba ta może objawiać się zarówno kilka razy w roku jak i raz na kilka lat. Nie mamy jednak na to żadnego wpływu, możemy jedynie wykonywać działania, które będą polegały głównie na zabiegach pielęgnacyjnych. Jak zatem sobie radzić na co dzień z AZS? Oto kilka ważnych wskazówek, które wprowadzić w życie.

Kilka podstawowych zasad, które powinien znać każdy, jeśli boryka się z problemem jaki jest AZS. Zasady są bardzo proste, dlatego też wprowadzenie ich w życie nie powinno stanowić najmniejszego problemu.

Unikanie alergenów

AZS jak podają źródła, bardzo często jest nie tylko chorobą genetyczną, ale wywoływana jest przez wiele alergenów. Dlatego też osoby, które cierpią na tą chorobę, mają również bardzo często alergię pokarmową. Jeśli zatem chcemy, aby objawy pojawiały się jak najrzadziej, rozsądnie jest unikanie alergenów, które się do tego przyczyniają. Wśród alergenów, które można tutaj wymienić jest przede wszystkim czekolada, orzechy, cytrusy, pomidory, poziomki, truskawki, bardzo często należy do tej grupy wymienić produkty mleczne. Istotne jest, aby obserwować chorego i dzięki temu będziemy mieć jaśniejszy obraz, co powoduje nasilenie choroby, a jaki produkt nie ma na to wpływu. Ważne jest również, aby podczas wykluczania wszelkiego rodzaju alergenów, pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej diety.

Odpowiednia kąpiel

Nie tylko pielęgnacja skóry, ale również sama kąpiel odgrywa ogromną rolę przy atopowym zapaleniu skóry. Istotne jest, aby taka kąpiel trwała do 15minut, ale w wodzie, której temperatura będzie utrzymywana na poziomie 34 stopni. Warto jest również samą wodę wzbogacić płynem do kąpieli, który dedykowany jest osobom chorym na AZS. Wiele osób zamiast płynów stosuje do kąpieli delikatny krochmal, jest to również wskazane. Jednak należy pamiętać, że wanna staje się bardzo śliska i może dojść do wypadku. Dlatego też takie rozwiązanie sprawdza się bardziej u osób dorosłych, a niekoniecznie u dzieci. Po kąpieli nie powinno się mocno wycierać ręcznikiem, a jedynie delikatnie osuszać skórę. Dzięki temu unikniemy podrażnienia skór, która jest delikatna i skłonna do świądu.

Pielęgnacja

Jeszcze kilka lat wstecz rynek kosmetyczny nie mógł pochwalić się zbyt szerokim asortymentem preparatów, które służą do pielęgnacji atopowej skóry. Obecnie wybór jest znacznie większy. Warto zatem zadbać nie tylko o odpowiedni płyn do kąpieli, ale również o balsam, który nie tylko nawilży odpowiednio suchą skórę, ale również będzie ją pielęgnował. Odpowiedni preparat do pielęgnacji skóry AZS powinien zawierać przede wszystkim emolienty, humektanty, składniki które wpłyną na odżywienie skóry ale również będzie miał działanie przeciwświądowe.

Preparaty wzmacniające

W aptekach można zakupić preparaty, które są zarówno dla niemowląt, dzieci jak i osób starszych. Dla młodszej grupy wiekowej jest to proszek, a dla starszej występuje w postaci tabletek. Jest to latopic i zawiera on szczepy bakterii, które zostały przebadane zarówno pod kątem AZS jak i pod kątem alergii pokarmowych. Lekarze zalecają, aby takie preparaty stosować przez okres 3 miesięcy i zrobić przerwę. Sam produkt powoduje, że choroba się tak nie nasila, a jej skutki zostają złagodzone w większym stopniu.

AZS nie jest chorobą łatwą, wymaga wielu zachowań, które będą wpływały na jej złagodzenie. Najgorsze jest w niej to, że może pojawić się nawrót w każdym wieku. Im jednak chory jest starszy, tym gorzej znieść i poradzić sobie z objawami. Sama choroba może również powodować, że osoby te tracą poczucie wartości, zamykają się w sobie, doprowadzają do wyłączenia z społeczeństwa. Wstydzą się stanów chorobowych, na które tak naprawdę nie ma lekarstwa. Jedyne jakie działania można podjąć to odpowiedni dobór kosmetyków, pielęgnacja według zaleceń i unikanie alergenów, które mają ogromny wpływ na chorobę i jej przebieg. Na całe szczęście świadomość społeczeństwa wzrasta i takie osoby, nie powinny obawiać się reakcji z ich strony.