Badanie usg w ciąży i jego rola.

Śmiało można powiedzieć, że usg w ciąży jako jedno z najważniejszych badań rozwoju dziecka powinno być wykonane kilka razy na różnych etapach ciąży. Jest ono tak ważne, ponieważ pozwala ustalić, jak rozwija się dziecko i w porę wykryć możliwe ewentualne wady rozwojowe.

Kiedy zrobić pierwsze usg w ciąży i dlaczego jest tak ważne?

Pierwsze usg przeprowadza się zwykle, kiedy lekarz potwierdza ciążę, jest to w około 5 tygodniu jej trwania. Badanie wtedy ukazuje zarodek zagnieżdżający się w macicy.
Lekarz prowadzący ciążę dzięki regularnym, comiesięcznym badaniom usg określa rozwój ciała, narządów i podstawowych czynności ruchowych dziecka. Poza tymi informacjami, które dotyczą jego wymiarów i wagi, również lekarz uzyskuje informacje o formowaniu się z miesiąca na miesiąc nie tylko ciała, ale również organów wewnętrznych dziecka.

Poza tym na bieżąco oceniana jest również ilość wód płodowych i położenie łożyska. Jest to bardzo precyzyjne i dokładne badanie, za jego pomocą można wykryć wiele wad rozwojowych.

Jak często przeprowadzać to badanie w ciąży?

W czasie ciąży badanie powinno być przeprowadzane obowiązkowo 4 razy – jest to wymóg Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.
Pierwsze 3 badania traktowane są jako badania diagnostyczne i pomocne są w prowadzeniu ciąży, jest ono szczególnie ważne w jej początkowej fazie.
Ostatni obowiązkowy – 4 raz traktowany jest jako badanie kontrolne w ostatnich tygodniach ciąży, aby ocenić przewidywaną masę dziecka.

Co wykrywa badanie USG?

Standardowe badanie 2D pomaga ustalić takie wady i choroby jak:

  • zespół Downa
  • rozszczep wargi i podniebienia
  • rozszczep kręgosłupa
  • wszystkie zniekształcenia twarzy, kończyn i ciała

Co zrobić, kiedy badanie wykaże jakąś nieprawidłowość?

Kiedy lekarza wykonującego usg coś zaniepokoi, wtedy pacjentka zostaje skierowana na szereg specjalistycznych badań, które wykażą konkretne schorzenie i wówczas lekarz prowadzący określi dalsze procedury.
Najważniejszy w takim wypadku jest jednak czas reakcji i podjęcie właściwych działań.