Alergia pokarmowa u dzieci, jak ją rozpoznać i leczyć?

Układ immunologiczny człowieka nadal zaskakuje naukowców zarówno swoją działalnością prozdrowotną dla naszego organizmu, ale również jego negatywnym wpływem na nasze samopoczucie. Jednym z problemów, które wiążą się z nadmierną aktywacją układu immunologicznego w odpowiedzi na neutralne dla większości populacji czynniki jest alergia. Wśród alergii wyróżnić możemy alergię wziewną oraz alergię pokarmową. Są to schorzenia, które bardzo często dotykają najmłodszych, dlatego w dzisiejszym artykule podpowiemy rodzicom na co zwrócić uwagę, aby szybko zauważyć problemy natury alergicznej.

Alergia jest chorobą, która częściej dotyka dzieci obciążone alergicznym wywiadem rodzinnym. W momencie, gdy jedno z rodziców cierpi z powodu alergii dziecko ma dwukrotnie większe ryzyko rozwinięcia tej choroby w stosunku do pozostałej części populacji. Ryzyko staje się dużo wyższe, gdy obojga rodziców jest alergikami.
Często rodzice pytają się o to czy istnieje możliwość zapobiegania alergiom u naszych dzieci. Główną metodą, która pozwala nam częściowo zmniejszyć to ryzyko jest karmienie dziecka piersią – pozwala to wspomóc niedojrzały układ immunologiczny dziecka – odgrywa to istotną rolę szczególnie w przypadku dzieci obciążonych wywiadem rodzinnym.

Alergia pokarmowa u dzieci, jak ją rozpoznać i leczyć

Problemem, z którym coraz częściej spotykają się pediatrzy są alergie pokarmowe. Może ona pojawić się już u najmłodszych dzieci ukazując swoje pierwsze objawy w trakcie rozszerzania diety malucha. Alergia pokarmowa to reakcja alergiczna w odpowiedzi na alergeny zawarte w pożywieniu – dla większości populacji wszystkie te produkty są w pełni bezpieczne. Alergia pokarmowa może wiązać się z uczuleniem na wiele pokarmów, jednak zazwyczaj pierwszym problemem w życiu malucha jest alergia na mleko krowie. Z jego podaniem wiążą się takie problemy jak kolki, niepokój dziecka, drażliwość, biegunki i zaparcia, a także brak apetytu. Dodatkowo naszą uwagę powinny zwrócić zmiany na skórze dziecka w postaci wysypki szczególnie w okolicy policzków.
Mleko krowie to tylko jeden z alergenów, który może spowodować u naszego dziecka alergię pokarmową. Wśród innych alergenów wymienić możemy między innymi mleko i jego przetwory, czekoladę, jajka, pszenicę, ryby, soję, orzeszki ziemne, zboża (gluten) oraz Maliny, truskawki, poziomki, cytrusy i dość często jabłko. Warto zwrócić również uwagę na obecność alergii krzyżowych, które stają się coraz częściej spotykanym problemem.

Jeśli twoje dziecko prezentuje, któreś z tych objawów to powinieneś skontaktować się z jego pediatrą lub alergologiem. Dla potwierdzenia obecności alergii niezbędne jest wykonanie odpowiednich badań, do których zaliczamy testy skórne oraz badanie przeciwciał IgE we krwi. Na podstawie tych badań możliwe jest dokonanie oceny alergenów, które są głównym powodem alergii u naszego dziecka.
Niestety w przypadku leczenia alergii pokarmowej możliwości jest niewiele. Głównym sposobem ochrony dziecka przed negatywnymi objawami jest unikanie czynnika odpowiedzialnego za reakcję alergiczną. Istnieje jednak szansa na samoistne usunięcie nadmiernej reakcji na dany alergen wraz z wiekiem dziecka. W celu oceny reakcji na poszczególne alergeny wykonywane są testy prowokacyjne w warunkach szpitalnych, które pozwalają ocenić obecność oraz intensywność reakcji organizmu dziecka na dany produkt. Szczególnie często testy takie wykonuje się u dzieci uczulonych na mleko oraz białko jaja kurzego – są to produkty, które występują w większości pokarmów, z którymi mamy codzienny kontakt. Na tej podstawie można podjąć decyzję o dalszym eliminowaniu danego alergenu z diety lub ponownym jego włączeniu.
Dlaczego odpowiednia diagnostyka alergii pokarmowych jest taka ważna? Wiąże się to głównie z intensywnością odpowiedzi naszego układu immunologicznego na alergen. Zdarzają się przypadki pacjentów, którzy reagują na styczność z alergenem pokarmowym rozwinięciem wstrząsu anafilaktycznego, który jest zagrożeniem dla jego życia. Dodatkowo objawy alergii mogą być problematyczne zarówno dla niemowląt, jak i dla starszych dzieci. Wymioty, bóle brzucha, biegunki to problemy, które znacznie ograniczają komfort naszego codziennego życia. Warto zwrócić uwagę na te objawy, ponieważ mogą one wiązać się właśnie z alergią pokarmową. Odpowiednia diagnostyka oraz wprowadzenie diety eliminacyjnej może pozwolić dziecku zapomnieć o jego problemach. W przyszłości zaś z pomocą lekarza produkty te mogą zostać ponownie włączone w sposób bezpieczny dla malucha.